PRZESUWNE PANELE – OCHRONA PRZED SŁOŃCEM, WIATREM I NIE TYLKO

Czasem samo zadaszenie nie wystarczy, by komfortowo wypoczywać na tarasie. Uciążliwe mogą być boczne podmuchy wiatru, czy też oślepiające promienie zachodzącego słońca. Bywa również, że samo usytuowanie tarasu zbyt blisko sąsiadujących budynków lub drogi nie zapewnia pożądanej intymności.
Rozwiązaniem tych problemów mogą być materiałowe rolety, o których pisaliśmy tutaj, ale nie tylko – do dyspozycji mamy również przesuwane poziomo panele.

Przesuwne panele – na czym to polega?

System przesuwanych pionowo paneli daje ogromne możliwości aranżacyjne. Szeroki wybór materiałów pozwala idealnie dobrać przesłony do preferowanej stylistyki tarasu – nowoczesnej, tradycyjnej, skandynawskiej czy w stylu loft. Panele rozsuwane są na boki w specjalnych prowadnicach, możemy nimi zabudować całkowicie wszystkie nieosłonięte strony pergoli lub zdecydować się tylko na kilka i ustawiać je w dowolnym miejscu, zacieniając pożądaną w danym momencie przestrzeń i uzyskując „mobilny cień”.

Konstrukcja

Możemy wybierać miedzy dwoma rodzajami paneli – szklanymi oraz zbudowanymi z malowanej proszkowo, aluminiowej ramy wypełnionej różnymi rodzajami materiałów. W tym drugim przypadku mamy do dyspozycji drewniane żaluzje, metalową, ażurową siatkę lub tkaniny w szerokiej kolorystyce. Każde z typów wypełnienia charakteryzuje oczywiście inny stopień przezierności, ochrony przed słońcem i odporności na wiatr.

Jaką ochronę wybrać?

Wybór rodzaju paneli powinien być uzależniony nie tylko względami wizualnymi, ale przede wszystkim praktycznymi. Jeśli zależy nam na skutecznej ochronie zarówno przed słońce, wiatrem, chłodem, jak i wzrokiem niepowołanych osób, wybierzmy drewniane żaluzje. Posiadają one dodatkowy atut – ich lamele są obrotowe, jak w tradycyjnych żaluzjach, możemy więc całkowicie odizolować się od świata zewnętrznego lub pozostawić je ażurowe.

Szklane panele ochronią nas przed wiatrem i chłodem, nie zabezpieczą jednak przed wzrokiem sąsiadów i zbyt intensywnym słońcem (choć w ich przypadku i tak nie grozi nam efekt „szklarni”, jak w przypadku ogrodów zimowych). Możemy temu zaradzić, instalując dodatkowo screeny (poziome materiałowe rolety).

Panele wypełnione ażurową siatką, to rozwiązanie, które zapewni na tarasie przytulną atmosferę i częściowe zacienienie, nie ochroni jednak przed wiatrem i chłodem.

Najważniejsze zalety paneli

  •   Szeroki wybór materiałów wypełniających
  •   Stabilna, wytrzymała konstrukcja
  •   Ochrona tarasu przed wiatrem, słońcem, deszczem, insektami i wzrokiem niepowołanych osób
  •   Duże możliwości aranżacyjne
  •   Prosty, intuicyjny montaż