Aluminiowa pergola

ALUMINIOWA PERGOLA CZY OGRÓD ZIMOWY? W CO LEPIEJ ZAINWESTOWAĆ?

Zarówno aluminiowa pergola tarasowa, jak ogród zimowy spełniać mają podobną funkcję: tworzyć miejsce na styku domu i ogrodu, łączące zalety obu tych przestrzeni – komfort salonu, w którym bezpiecznie wypoczywamy bez względu na zewnętrzne okoliczności oraz przyjemność przebywania na świeżym powietrzu. Przy podobnych nakładach finansowych niezbędnych dla obu inwestycji rodzi się pytanie, na którą się zdecydować? Co je różni na etapie realizacji i późniejszego użytkowania?

  1. FORMALNOŚCI

Jeśli planowana powierzchnia ogrodu zimowego nie przekracza 35 m2, formalności związane z planowaną inwestycją ograniczają się do zgłoszenia inwestycji właściwemu organowi. W przypadku większej powierzchni wymagane jest złożenie stosownej dokumentacji wraz z projektem oraz uzyskanie pozwolenia na budowę, musimy zatem przewidzieć dodatkowy czas oraz ewentualne koszty wykonania dokumentacji projektowej.

Kwestie te nie będą nas dotyczyć w przypadku aluminiowej pergoli, niezależnie od tego, jakie będą jej wymiary, możemy postawić ją bez informowania i zgody urzędów.

  1. KONSTRUKCJA

Ogród zimowy budujemy zazwyczaj na bazie konstrukcji wykonanej z PVC, aluminium lub drewna egzotycznego, wypełnionej szkleniem. Najczęściej wykorzystuje się tutaj szyby zespolone z dwóch tafli szkła, wypełnionych gazem szlachetnym. Ciężar całej konstrukcji wymaga zatem również przygotowania solidnych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych, fundamentów. Istotną kwestią jest połączenie ogrodu zimowego ze ścianą domu – nigdy nie należy mocować konstrukcji ogrodu do warstwy ocieplenia, ale bezpośrednio do ścian budynku, zwracając szczególną uwagę na zagadnienie szczelności i powstawania ewentualnych mostków termicznych.

Aluminiowa pergola to prosta, lekka konstrukcja, którą możemy postawić właściwie w dowolnym miejscu. Nie wymaga fundamentów ani specjalnie przygotowanego podłoża. Co więcej – może stanąć na gotowym już tarasie, wyłożonym dowolnym materiałem (drewnem, płytkami, klinkierem), choć z pewnością łatwiej przeprowadzić montaż przed położeniem nawierzchni tarasu. Specjalne kotwy zapewniają pergoli wytrzymałość i stabilność, nawet gdy montujemy ją jako niezależną konstrukcję. Również przy montażu w bezpośrednim sąsiedztwie domu możemy uniknąć mocowania do ścian budynku, a co za tym idzie ingerencji w elewację, wykorzystując wyłącznie kotwy ziemne.

  1. DACH

Dach ogrodu zimowego, podobnie jak jego ściany skonstruowany jest zazwyczaj ze szkła. Ze względu na ryzyko uszkodzenia (grad, spadające gałęzie, piłka itp.) powinno to być szkło hartowane lub laminowane. Szklany dach zapewnia oczywiście doskonałe doświetlenie i ochronę przed deszczem, ale równocześnie powoduje, że w słoneczne dni nasz ogród zimowy zamienia się w szklarnię, w której temperatura staje się trudna do wytrzymania. Osobną kwestią jest bardzo trudne utrzymanie dachu w czystości – zarówno ze względu na trudną dostępność, jak i samą specyfikę szyb i widocznych na niej wszelkiego rodzaju zabrudzeń i zacieków.

Dach aluminiowej pergoli pełni funkcję zarówno przeciwdeszczową, jak i przeciwsłoneczną. Daje możliwość swobodnej regulacji dopływu świeżego powietrza i słońca dzięki obrotowym lamelom, sterowanym przy pomocy pilota. Niektóre modele np. Altea wyposażone są w lamele, które oprócz funkcji obrotowej rozsuwają się na boki. Pozwala to wpuścić na taras dowolną ilość słońca lub ochronić się przed nim, równocześnie zapewniając dobre doświetlenie pomieszczeniom, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie pergoli.

  1. ŚCIANY

W ogrodzie zimowym ściany z założenia są wykonane ze szkła. Niewątpliwą ich zaletą jest nieograniczony widok na ogród i dobre doświetlenie. Wady – ekspozycja wnętrza na słońce, a w związku tym nagrzewanie się oraz kłopotliwe utrzymanie w czystości. Wysokiej temperaturze w ogrodzie zimowym możemy przeciwdziałać, przewidując możliwie dużo otwieranych segmentów szklanych, montując rolety, instalując system wentylacji czy nawet klimatyzację. Część z tych rozwiązań musimy przewidzieć i zamontować już podczas budowy samego ogrodu.

W odróżnieniu od ogrodu zimowego, pergola pozostawia znacznie więcej możliwości zabudowy bocznych ścian, a co za tym idzie, ochrony przed chłodem, ale i słońcem. Istotny jest fakt, że w większości przypadków decyzję o montażu bocznych osłon możemy odłożyć w czasie. Do wyboru mamy osłony otwierane poziomo i pionowo, wykonane z szerokiej gamy materiałów – materiałowe screeny, szklane ściany, przesuwne panele, wypełnione drewnem, tkaniną lub aluminiową siatką. Co więcej – możemy w jednej pergoli połączyć kilka opcji np. szklane panele, które zapewnią ochronę przed zimnem i wiatrem, z materiałowymi screenami, chroniącymi przed słońcem i zapewniającymi prywatność.

  1. KOMFORT TERMICZNY

Ogród zimowy wyposażony w stały system ogrzewania z pewnością będzie bardziej komfortowy zimą niż pergola. Choć i w tym przypadku, przy wykorzystaniu bocznych osłon oraz grzejnika np. na podczerwień możemy swobodnie korzystać z pergoli, zwłaszcza biorąc pod uwagę łagodne zimy ostatnich lat. Nieporównywalny jest koszt montażu i użytkowania ogrzewania, tu zdecydowanie przewagę zyskuje pergola.

Sytuacja odwraca się latem – ogród zimowy będzie wymagał znacznie więcej zabiegów, w celu utrzymania w nim komfortowej temperatury niż pergola. W przypadku pergoli nie musimy się martwić o odpowiednią wentylację, swobodnie regulujemy dopływ słońca i korzystamy w pełni z zalet bycia na świeżym powietrzu, a gdy pogoda się pogorszy, mamy do dyspozycji boczne osłony.

Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: aluminiowa pergola, czy ogród zimowy? W co lepiej zainwestować?  Obie formy zadaszeń przestrzeni na zewnątrz domu mają wiele zalet, pozwalają cieszyć się kontaktem z naturą w przyjaznych warunkach, mają jednak trochę inną specyfikę i funkcjonalność. Pergole aluminiowe są zdecydowanie bardziej elastyczne, zarówno w kwestii projektu, jak i montażu oraz dostosowania do pory roku i warunków atmosferycznych.

Inwestycja w pergolę aluminiową czy ogród zimowy  to bardzo podobny wydatek. Różnice mogą pojawić się w przypadku późniejszych kosztów utrzymania i być wyższe dla właścicieli ogrodów zimowych, głównie za sprawą ogrzewania, klimatyzacji, dodatków w postaci rolet dachowych oraz konserwacji.

Aluminiowa pergola