Pergola bioklimatyczna – czyli jaka ?
Pergola bioklimatyczna to taka która uwzględnia uwarunkowania klimatyczne środowiska które mają wpływ na warunki życia człowieka. Pergolą bioklimatyczną zatem możemy określić taki system osłonowy który daje możliwość ochrony przed warunkami atmosferycznymi takimi jak słońce, śnieg czy deszcz. Jest to miejsce przestrzeni zewnętrznej które umożliwia nam korzystanie z niej bez względu na pogodę czy porę roku.
ARCHITEKTURA PERGOLI BIOKLIMATYCZNEJ
Z definicji architektonicznej „pergolą” nazywamy budowlę ogrodową w postaci zacienionej alei lub elementu budynku w architekturze składającej się z podpór (słupków). W branży osłonowej producenci rozwiązań tarasowych już parędziesiąt lat temu używali pojęcia pergola w odniesieniu do zadaszeń tekstylnych gdzie zastąpiono je następnie elementami obrotowymi dachu z podporami co dało znacznie większe możliwości użytkowania.
MOŻLIWOŚCI SYSTEMOWE PERGOLI BIOKLIMATYCZNYCH
Dziś spore możliwości rozwiązań systemowych pozwalają nam zintegrować pergolę z ogrodem oraz z panującymi na zewnątrz warunkami pogodowymi. Możemy zastosować takie rozwiązanie niemal w każdych strefach klimatycznych.( Ombra Grande, Maresol ). Wykonanie pergoli z najwyższej jakości materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych umożliwia długotrwałe i niezawodne jej użytkowanie.
Odpowiednia zabudowa osłonami bocznymi takimi jak screeny przesuwne czy panele szklane oraz zastosowanie przy tym ogrzewania promiennikami podczerwieni daje możliwość korzystania z pergoli przez cały rok.
ODPROWADZANIE WODY W PERGOLI BIOKLIMATYCZNEJ
Istotnym zagadnieniem w takim użytkowaniu tej przestrzeni jest temat odprowadzania wody. Oczywiście możemy w zależności od rodzaju pergoli rozróżnić kilka rozwiązań odprowadzania wody z różną skutecznością. Pośród pergoli bioklimatycznych a więc takich, które są wyposażone w lamele obrotowe szczelność tego typu konstrukcji jest prawie stuprocentowa. W każdym przypadku tego typu rozwiązań pergole wymagają niewielkiego kąta pochylenia poszycia aby odprowadzić wodę od budynku.
Cały system odprowadzenia wody ukryty jest w strukturze konstrukcji z olbrzymią precyzją i dbałością o szczegóły. W zależności od modelu pergoli ten system orynnowania może się różnić. W każdym jednak przypadku pergoli całorocznych, skuteczność odprowadzania wody będzie podobna. Woda zwykle kierowana jest do rynien przednimi słupami i odprowadzana nimi w dół. W przypadku opadów śniegu pergola bioklimatyczna została przystosowana do obciążenia śniegiem do 100kg/m2 (Ombra Grande) co oznacza iż obciążenie jej opadami może być duże. Korzystanie z niej w warunkach zimowych będzie jak najbardziej możliwe.
ESTETYKA I TECHNOLOGIA
Nowoczesność zastosowań pergoli bioklimatycznych niesie ze sobą też pewne wymagania estetyczne, odpowiedni design. Korzystając z prostego modernistycznego wyglądu pergoli możemy śmiało zapewnić konstrukcje tarasowe przestrzeni zewnętrznej użyteczności publicznych. Przykładem mogą być miejsca usług gastronomicznych oraz prywatnych budynków mieszkalnych. Stylistyka pergoli wpasuje się zarówno w nowoczesną formę architektury jak i tą klasyczną.
Całość konstrukcji poprzez elegancję i dbałość o każdy detal z niezwykłą precyzją dopełnia bryłę budynku do którego często przynależy pergola. W przypadku konstrukcji wolnostojącej wkomponowuje się w otoczenie przestrzeni zewnętrznej. Innowacyjność konstrukcji pergoli bioklimatycznych daje możliwość wyposażenia jej w automatyczny system regulacji. Najnowsze technologie i wbudowany napęd elektryczny są proste w obsłudze i za pomocą pilota możemy regulować kąt nachylenia lameli czy obsługę osłon bocznych. Istnieje też możliwość połączenia obsługi funkcjonalnej pergoli w jeden zintegrowany system inteligentnego domu.
WYBÓR KLIENTA
Ostatecznie to klient decyduje w jakich warunkach będzie wypoczywać, jakie funkcje ma pełnić miejsce pergoli i w co dokładnie ma być wyposażona. Odpoczynek na zewnątrz od początku do końca jest wyborem inwestora.
Preferencji jest z pewnością tyle co możliwości. Zwykle najważniejszą rzeczą jest dopasowanie tarasu do istniejącego budynku bądź zadaszenie w odpowiedni sposób istniejącej przestrzeni ( na przykład basenu, sauny, jacuzzi) Często jest to inwestycja na długi okres i dlatego warto wybrać dobrych producentów, najlepsze materiały z których wykonane jest zadaszenie oraz skorzystać z systemów montażowych które pozwolą nam niezawodnie korzystać z tarasu. Zamysłem projektowania tej przestrzeni zewnętrznej jest stworzenie strefy komfortu i relaksu. Jest to subtelne połączenie architektury wewnętrznej z zewnętrzną.
Człowiek przebywając na zewnątrz ma warunki jakie daje mu przestrzeń wewnętrzna budynku dzięki możliwościom jakie niesie ze sobą dziś pergola bioklimatyczna.