MONTAŻ PERGOLI – GDZIE I JAK MOŻEMY TO ZROBIĆ?

Z punktu widzenia montażu pergola aluminiowa to wielofunkcyjne zadaszenie. Z racji tego, że projekty realizowane są zawsze indywidualnie, pergolę możemy dostosować do warunków otoczenia, zarówno pod względem wymiaru, designu, jak i wyposażenia. Warto podkreślić, że jest to konstrukcja, której postawienie nie wymaga od inwestora pozwolenia na budowę.

1. MONTAŻ PERGOLI PRZY FASADZIE

Najczęściej pergola stanowić ma zadaszenie tarasu, usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Oprócz zacienienia terenu przed budynkiem, dzięki niej uzyskujemy również obniżenie temperatury w sąsiadujących pomieszczeniach. Konstrukcja zamontowana w ten sposób zazwyczaj wsparta jest o fasadę – z jednej lub z dwóch stron, jeśli taras znajduje się w załomie budynku o kształcie litery L oraz na 2 lub 3 kolumnach.

2. KONSTRUKCJA WOLNOSTOJĄCA

Druga opcja to montaż pergoli jako konstrukcji wolnostojącej. Tego rodzaju modele (m.in. Ombra, Altea, Maresol) możemy montować w dowolnym miejscu ogrodu czy innej lokalizacji. Pergola stanowi niezależną konstrukcję, złożoną z dachu i 4 kolumn, co pozostawia całkowitą dowolność w wyborze jej usytuowania i przeznaczenia. Może być np. znakomitym zadaszeniem basenu, domowego SPA, plenerowej kuchni czy w zastosowaniu komercyjnym – kawiarnianego lub hotelowego ogródka.

3. TYLKO ZADASZENIE

Zdarza się, że konstrukcja budynku nie wymaga instalacji kompletnej pergoli, a wykorzystania jej części – samego zadaszenia. Aluminiowe lamele dachowe pozwalają na niezależny montaż, wypełniając pustą przestrzeń stropu lub wspierając się na już zabudowanej konstrukcji.

4. W OGRODZIE I NA WYSOKOŚCI

Aluminiową pergolę możemy zamontować w dowolnym miejscu. Idealnie sprawdza się jako element małej architektury ogrodu, ale równie dobrze może stanąć na balkonie czy tarasie na piętrze, w domu prywatnym, apartamentowcu, restauracji czy hotelu. Jest znakomitym rozwiązaniem w miejscach narażonych na dużą ekspozycję słoneczną i podmuchy wiatru, wykluczające stosowanie mniej stabilnych rozwiązań.

5. DOSTOSUJ DO SWOICH WYMAGAŃ

W przypadku montażu oczywiście z najprostszą sytuacją mamy do czynienia, gdy zadaszenie zaplanowane jest już na etapie projektowania domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pergolę zamontować w dowolnym momencie, przy stojącym już budynku.

Pomimo tego, że wszystkie modele mają swoje określone funkcje i parametry, możemy je idealnie dostosować do konkretnych wymagań i uwarunkowań otoczenia. Każda pergola produkowana jest na indywidualne zamówienie, w wybranym przez inwestora rozmiarze i kolorze (możemy wybrać zarówno kolor konstrukcji jak i dachu). Każdą możemy również wyposażyć w dodatkowe akcesoria (oświetlenie LED, ogrzewanie, boczne ściany).

6. JAK PRZEBIEGA MONTAŻ PERGOLI?

Kwestia samego montażu konstrukcji uzależniona jest od wielu czynników, m.in. rozmiaru i liczby modułów, konieczności dostosowania do zastanych warunków (np. stopnia ingerencji w fasadę budynku), usytuowania (np. konieczność transportu elementów na piętro), wyboru sposobu odprowadzanie wody, ilości dodatkowych akcesoriów. Zazwyczaj jest to kwestia nie więcej niż kilku dni. Czas oczekiwania na produkcję zamówionej konstrukcji to ok. 3 tygodnie, warto więc pomyśleć o zadaszeniu odpowiednio wcześniej, a nie w szczycie sezonu.