Osłony przeciwsłoneczne

OSŁONY PRZECIWSŁONECZNE – JAK SKUTECZNIE WALCZYĆ Z UPAŁEM W DOMU  Z DUŻYMI PRZESZKLENIAMI?

Duże okna to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów architektonicznych. Coraz częściej stosuje się je w nowoczesnych willach czy domach w stylu modernistycznej stodoły. Przeszklone ściany mają wiele zalet – są idealnym łącznikiem między salonem, a tarasem, wprowadzają do wnętrza sporą ilość światła, a przy tym także ciepła, co jest zaletą w chłodniejszych porach roku. Jednak latem duże przeszklenia potrafią zmienić dom w szklarnię, w której  trudno przebywać.

1. ŁATWIEJ GRZAĆ, CZY CHŁODZIĆ?

Wysoka temperatura i oślepiające światło – z tymi problemami mierzą się właściciele domów z dużymi przeszkleniami. Zwłaszcza pomieszczenia z oknami skierowanymi na południe i zachód są narażone na nadmierne nagrzewanie się. Nasz klimat stale się ociepla, z roku na rok rośnie średnia temperatura, a letnie upały stają się coraz bardziej uciążliwe. Z uwagi na stosowanie coraz lepszej izolacji termicznej budynków, trudniej jest obniżyć temperaturę we wnętrzu podczas gorących dni. Według wszelkich prognoz, w ciągu najbliższych 15 lat o wiele bardziej wzrośnie zużycie energii potrzebnej do chłodzenia wnętrz, niż ich ogrzewania. Najprostszym, choć nie najtańszym i nie najzdrowszym rozwiązaniem problemu zbyt wysokiej temperatury w domu jest klimatyzacja. Zanim po nią sięgniemy, warto odpowiednio zacienić okna, zwłaszcza te duże, który ponoszą największą odpowiedzialność za wzrost temperatury w budynku.

2. WALKA O CIEŃ W ŚRODKU I NA ZEWNĄTRZ

Zasłaniać okna przed słońcem (ale również sąsiadami i przechodniami) możemy na różne sposoby, zarówno od wewnątrz, jak od zewnątrz. Każda metoda ma swoje wady i zalety, choć generalnie, osłony przeciwsłoneczne zewnętrzne mają większą skuteczność w obniżaniu temperatury w pomieszczeniach, ponieważ zatrzymują promienie słoneczne zanim te dotrą do powierzchni szyby. Ich wadą może być fakt, że przynajmniej w części wymagają zaplanowania już na etapie projektowania domu.

3. OSŁONY PRZECIWSŁONECZNE – WEWNĘTRZNE

Problem czasu montażu nie występuje w przypadku osłon montowanych wewnątrz pomieszczeń. Możemy zainstalować je w każdej chwili, wybierając między tradycyjnymi zasłonami,roletami w systemie wolnowiszącym, zwijanymi na rolki czy popularnymi ostatnio plisami– plisowany materiał rozpięty na bocznych sznurkach można zsuwać i rozsuwać od góry i od dołu, zatrzymując w dowolnym miejscu okna. Zarówno w tradycyjnych roletach, jak i w plisach stosuje się tkaniny o różnym stopniu przepuszczalności światła oraz tkaniny z powłoką termoizolacyjną (podgumowaną lub odbijającą promienie słoneczne). Po latach wracają również do łask żaluzje wewnętrzne, oferując dużą możliwość dostosowania materiału (drewno, bambus, aluminium), kolorów i szerokości lameli.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są również żaluzje wewnątrzokienne, umieszczone na stałe pomiędzy trzecią, a czwartą (dodatkową) szybą okna, sterowane ręcznie lub elektronicznie. Ich zaletą jest brak kontaktu z otoczeniem zewnętrznym, dzięki czemu nie są narażone na kurz i uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowa szyba poprawia właściwości termiczne i akustyczne okien. Wadą jest problematyczna naprawa w przypadku awarii.

OSŁONY PRZECIWSŁONECZNE – ZEWNĘTRZNE

4. PODCIENIA

Jak wyglądają nasze możliwości w walce o cień na zewnątrz domu? Możemy podjąć wyzwanie już na etapie projektu domu, planując np. umieszczenie dużych, przeszklonych okien eksponowanych na południe lub zachód w podcieniach. Ograniczymy w ten sposób nagrzewanie się pomieszczeń, ale możemy przy okazji pozbawić się dopływu światła, co może być uciążliwe w miesiącach jesiennych i zimowych. Należy dobrze przemyśleć takie rozwiązanie i zaprojektować głębokość i wysokość naszego podcienia, uwzględniając kąt padania promieni słonecznych latem i zimą tak, aby nie przyniósł on więcej szkód niż pożytku.

5. SZYBY CHRONIĄCE PRZED SŁOŃCEM

Nagrzewanie się pomieszczeń możemy ograniczyć wybierając okna z szybami, które ograniczają ilość energii słonecznej, przenikającej do pomieszczenia. Producenci oferują różne rozwiązania w tym zakresie. Jednym z nich jest szkło absorpcyjne, barwione w masie (zazwyczaj na kolor zielony, niebieski, grafitowy lub zielony), które pochłania część promieniowania cieplnego, ale również świetlnego, przez co powoduje zaciemnienie pomieszczeń. Należy wziąć pod uwagę, że kolorowa szyba ma wpływ nie tylko na wygląd elewacji, ale również na postrzeganie kolorów wewnątrz pomieszczeń.

Inny rodzaj szyb ograniczających nagrzewanie się pomieszczeń to szybyrefleksyjne. Na ich zewnętrzną powierzchnię nanosi się powłokę z metali lub tlenków metali, która działa jak lustro, odbijając część energii słonecznej.

Do dyspozycji mamy również szyby dwufunkcyjne, które selektywnie odbijają i przepuszczają promieniowanie słoneczne. Dzięki tym właściwościom okna wyposażone w szyby dwufunkcyjne ograniczają  ucieczkę ciepła z wewnątrz pomieszczeń, a od zewnątrz chronią przed nadmiarem słońca.

6. ŻALUZJE FASADOWE

Żaluzje fasadowe(inaczej elewacyjne) to zewnętrzne osłony zbudowane z poziomych, zazwyczaj aluminiowych listewek. Dostępne w dużej gamie kolorów i w różnych szerokościach lameli, łatwo dopasować je do elewacji o ogólnego stylu, w którym utrzymany jest nasz dom. Przykładowo czarne, szerokie lamele wyśmienicie będą współgrać z bryłą nowoczesnej stodoły o elewacji wykończonej drewnem.

Żaluzje fasadowe mogą być sterowane ręcznie, za pomocą mechanizmu korbowego lub elektrycznie. Swobodnie możemy zmieniać kąt nachylenia lameli, regulując dopływ światła. Całkowicie zamknięte dobrze zacieniają, ale odcinają nas od świata i pozbawiają widoku na zewnątrz.

7. SCREENY ZEWNĘTRZNE

Screeny to materiałowe ekrany, chroniące przed słońcem, montowane na oknach od zewnętrznej strony. Screeny, które znajdziemy m.in. w ofercie firmy Pergoletta wyróżnia nowoczesna technologia instalacji – tzw. boczne zamki ZIP, gwarantujące doskonałe napięcie tkaniny na całej jej powierzchni, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Panele zapewniają upragniony cień, prywatność, a przy otwartych oknach stanowią doskonałą barierę dla owadów. To proste rozwiązanie, dyskretne i dopasowane do współczesnej stylistyki architektonicznej. Półprzezroczysty materiał zapewnia naturalne światło w pomieszczeniu, ograniczając problem oślepiających promieni i nie eliminując całkowicie kontaktu wzrokowego z otoczeniem.

Screeny można dodatkowo wyposażyć w przeźroczyste okna, tzw. “crystal window”, zyskując doskonałą widoczność nawet w pozycji zamkniętej ekranów.

Możliwości dopasowania ich do elewacji i stolarki okiennej są bardzo duże – tkaniny występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Komfort ich użytkowania zapewnia zdalne sterowanie przy pomocy pilota lub aplikacji na smartfona / komputer.

8. PERGOLE TARASOWE I INNE ZADASZENIA TARASOWE

Oprócz swojej głównej funkcji – zadaszenia tarasu, pergole świetnie sprawdzają się przy zacienianiu pomieszczeń sąsiadujących z patio. Jednym z najistotniejszych elementów, odgrywających najistotniejszą rolę jest dach. W katalogu pergoli Pergoletty znaleźć można kilka modeli pergoli, dostępne są m.in. opcje z całkowicie składanym dachem. Daje to wiele możliwości manipulacji oświetleniem wpadającym do wnętrza budynku. W najbardziej zaawansowanych technicznie modelu – ALTEA, zastosowano aluminiowe lamele, które mogą obracać się wokół własnej osi i rozsuwać na boki. Pozwala to uzyskać idealny stopień zacienienia, zarówno na tarasie, jak i we wnętrzu budynku. Pomocne są również boczne screeny, montowane na całej długości pergoli. Podobnie jak w przypadku paneli okiennych, chronią przed słońcem, wiatrem oraz insektami.

Aluminiowe pergole to jedna z wielu możliwości, które można zastosować jako osłonę tarasu i okien pomieszczeń z nim sąsiadujących przed słońcem. Markizy, żagle, parasole, drewniane konstrukcje porośnięte winoroślą również dobrze spełniają tę rolę, choć komfort użytkowania i ich możliwości są zdecydowanie mniejsze. Nie zawsze można liczyć na ich skuteczność w czasie deszczu, aluminiowe pergole gwarantują i tę formę ochrony.

Gdy okna działają jak szklarnia, znacząco spada komfort codziennego funkcjonowania. 

Z szerokiej oferty systemów osłon przeciwsłonecznych, dostępnych na rynku, warto wybrać rozwiązanie skuteczne, funkcjonalne, estetyczne i trwałe, takie, które posłuży nam przez lata, dając wytchnienie w czasie upału i ciesząc nasze oko idealnym dopasowaniem do architektury naszego domu, a przede wszystkim do naszych potrzeb.