SPOSÓB NA IDEALNE OŚWIETLENIE TARASU I DOBRY NASTRÓJ

Jeśli cenisz każdą chwile spędzoną na tarasie, a zmrok przerywający lekturę w najciekawszym momencie niezmiennie wyprowadza Cię z równowagi, to znak, że musisz pomyśleć o dobrym oświetleniu. Niewątpliwie świece i lampiony wprowadzają niepowtarzalną atmosferę, lecz dość mocno ograniczają spektrum plenerowych aktywności do romantycznych kolacji we dwoje, intymnych rozmów czy po prostu… drzemki.

Jeśli na tarasie wieczorami chcesz czytać, grać z dziećmi w planszówki, szydełkować, majsterkować czy choćby pracować na komputerze, odpowiednie źródła światła są niezbędne. Odpowiednie, czyli jakie?

Oświetlenie LED – 6 powodów, dla których warto je wybrać

Technologia LED na dobre rozgościła już w naszych wnętrzach. Wykorzystujące ją oświetlenie charakteryzuje wiele zalet. Należą do nich:

  • bardzo długa żywotność (nawet do 100 tys. godzin)
  • odporność na uszkodzenia (zarówno mechaniczne, jak i związane z wpływem warunków atmosferycznymi takich jak wilgoć i niska temperatura)
  • łatwość sterowania
  • niskie napięcie zasilania

Źródła światła, wykorzystujące diody LED są również ekologiczne (nie zawierają rtęci i innych szkodliwych dla środowiska substancji) i ekonomiczne – wykorzystują znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki przy tej samej mocy światła.

Wszystko to sprawia, że oświetlenie LED stanowi idealny wybór zarówno w przypadku wnętrz naszych domów, jak i oświetlenia zewnętrznego, instalowanego na tarasie lub w ogrodzie, które niejednokrotne pozostaje włączone przez wiele godzin.

LED RGB – nie tylko zimne światło

Początkowo oświetlenie LED miało wyłącznie jedną, zimną barwę. Obecnie rynek oferuje oświetlenie o różnych odcieniach światła białego – od barwy ciepłej, przez neutralną do zimnej. Co więcej, dzięki technologii RGB możemy wybierać dowolne kolory i zmieniać je w zależności od nastroju i okoliczności.

Kolory nie tylko budują nastrój otoczenia, dowiedziono naukowo, że mają one istotny wpływ na naszą psychikę, wywołują określone reakcje. Według psychologii kolorów możemy nimi oddziaływać pozytywnie i negatywnie na zachowanie innych osób.

Kolory w psychologii

Jak określone barwy wpływają na nasze samopoczucie?

Zielony od zawsze uważany za najbardziej odprężający, zapewne poprzez skojarzenia z naturą, roślinnością, wywołuje poczucie bezpieczeństwa.
Niebieski jest chłodny i równocześnie uspokajający, łagodzi napięcia w sytuacjach stresowych, sprawia, że czujemy się swobodnie. Znakomicie sprawdza się w miejscach związanych z relaksem i odpoczynkiem.
Fioletowy wycisza, pobudzając równocześnie wyobraźnię, jest ulubionym kolorem wielu artystów. Często kojarzony z magią i tajemniczością.
Żółty przywołuje skojarzenia ze słońcem, towarzyszą mu pozytywne, „słoneczne uczucia” – szczęścia, radości, sprzyja jasności myśli, wspomaga zapamiętywanie
Pomarańczowy pomaga uwolnić się od złych emocji, przywodzi na myśl ciepło i wygodę. Czyż nie tak chcemy się czuć na tarasie? Jego ciemny odcień podobno pobudza apetyt.
Czerwony to kolor odważny i energetyczny, zachęcający do pozytywnego myślenia, sprzyjający rozwojowi motywacji, stymulujący do działania. Kojarzony jest zarazem z pasją, namiętnością i miłością.

Wszystkie wspomniane kolory światła mamy do swojej dyspozycji, instalując zintegrowany system oświetlenia w zadaszeniach tarasowych Pergoletty.

Taras skąpany w kolorach

Za pomocą oświetlenia LED RGB o zróżnicowanej barwie i natężeniu, stosowanego w pergolach PERGOLETTA SUN&SHADOW, stworzymy na tarasie różnorodną, ale zawsze niepowtarzalną atmosferę. Sterując nim zdalnie, możemy swobodnie zmieniać kolory, wykorzystując ich szeroką gamę – od chłodnego niebieskiego do ciepłego, pomarańczowego blasku.

Znając ich oddziaływanie, możemy barwy światła na tarasie dobierać w zależności od formy spędzania czasu – inne towarzyszyć może romantycznej kolacji we dwoje, inne prywatce w gronie przyjaciół, a jeszcze inne wieczorowi spędzonemu z ciekawą książką lub przy pracy na komputerze.

Lokalizacja źródeł światła

Oprócz barwy i natężenia światła bardzo istotne jest również jego umiejscowienie. W aluminiowych pergolach, które oferuje Pergoletta wszystkie źródła światła są zintegrowane z konstrukcją, co oznacza, że instalacja elektryczna jest z zewnątrz niezauważalna, a przede wszystkim odpowiednio zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych. Listwy LED możemy zamontować w górnych, poziomych belkach konstrukcji (światło może być skierowane ku dołowi, ku górze lub w obie strony), a w niektórych modelach również w lamelach dachowych. Jeśli oczekujemy jeszcze lepszego doświetlenia przestrzeni na tarasie, możemy dodatkowo zdecydować się na reflektory punktowe typu SPOT.

Natężeniem światła i jego barwą możemy sterować w sposób maksymalnie komfortowy, nie ruszając się z wygodnego fotela – za pomocą pilota lub aplikacji na smartfona.

Idealny taras wymaga perfekcyjnej oprawy. Zintegrowany system oświetlenia pergoli jest jej nieodzownym elementem.