Pergola wyposażona w uchylny lamelowy dach

Pergoletta – solidny dach nad głową

Mając w perspektywie budowę domu, przebudowę terenu wokół niego lub budowę nowego tarasu warto już na etapie projektu dokładnie przemyśleć podstawowe założenia i dostosować zewnętrzną przestrzeń do swoich potrzeb i preferowanych aktywności. Od wiosny czasem do późnej jesieni to właśnie na tarasie spędzamy najwięcej wolnego czasu. Nierzadko jest nie tylko miejscem relaksu, ale i pracy oraz codziennych zajęć domowych, skupia się na nim znaczna część życia rodzinnego i towarzyskiego.

Co w projektowaniu tarasu wziąć przede wszystkim pod uwagę, by przez lata cieszyć się komfortową przestrzenią zewnętrzną, jak najmniej uzależnioną od zmiennych warunków atmosferycznych?

W stronę słońca

Na funkcjonalność tarasu zdecydowanie największy wpływ ma jego usytuowanie względem stron świata. Wybierając lokalizację tarasu warto uwzględnić tryb życia, jaki prowadzimy oraz pory dnia, w których możemy korzystać z jego dobrodziejstw. Najczęściej decydujemy się na ekspozycję południowo-zachodnią, która zapewnia najlepsze wykorzystanie słońca.

Nadmierne nasłonecznienie bywa jednak uciążliwe, zwłaszcza, jeśli na tarasie nie tylko korzystamy z kąpieli słonecznych, ale np. pracujemy przy komputerze, czytamy lub grillujemy. Problem ten rozwiąże odpowiednie zadaszenie – może to być np. lekka, drewniana konstrukcja z ozdobnym pnączem lub zdecydowanie bardziej trwała i uniwersalna aluminiowa pergola, która zapewni zarówno pożądany cień, jak i ochronę podczas deszczu.

Zadaszenia tarasowe Pergoletty doskonale spełniają obie funkcję – ochrony przed słońcem i deszczem. Zastosowano w nich dwie różne konstrukcje dachu.

Lamele – 100% ochrony przed słońcem i deszczem

Konstrukcja pierwszego składa się z aluminiowych lameli o szerokości 16 lub 21 cm, które obracają się wokół własnej osi pod kątem 130°, 150° lub 160°. Tego typu zadaszenie znajdziemy w modelach Maresol, Maresol Grande, Ombra, Ombra Grande i Altea. Lamelowy dach możemy całkowicie zamknąć, chroniąc taras przed słońcem i deszczem lub odsłonić, obracając lamele i regulując swobodnie dopływ światła.

W pergoli Altea dodatkowo lamele możemy całkowicie rozsunąć na boki. Dach otwiera się z prędkością 1 m na 10 sekund, a w pozycji otwartej lamele zajmują zaledwie 13% jego powierzchni. Mechanizm sterujący jest niewidoczny z zewnątrz, a jego pracy prawie nie słychać.

Tkanina PCV – pewność i wygoda

Drugi typ zadaszenia stosowany w pergolach Pergoletta to dach z tkaniny PVC – znajdziemy go w modelu Perla oraz Iberis. Wykorzystywany materiał to wyjątkowo mocna, nieprzezroczysta tkanina PCV, składająca się z 3 warstw, o klasie odporności ogniowej M2. Wykonany z niej dach jest wodoodporny i całkowicie rozsuwany. Ta ostatnia cecha pozwala na optymalną regulację dostępu światła nie tylko na tarasie, ale i w pomieszczeniach bezpośrednio do niego przylegających.

Komfort przede wszystkim

W większości modeli zadaszeń Pergoletty sterowanie dachem jest całkowicie zautomatyzowane, odbywa się za pomocą pilota, którym obsługujemy również pozostałe funkcje pergoli (m.in. ogrzewanie i oświetlenie). Model Maresol pozwala na instalację manualnego systemu sterowania dachem, dzięki czemu idealnie sprawdza się w miejscach pozbawionych bezpośredniego dostępu do elektryczności.