Kuchnia pod pergolą

Zaprojektuj idealną kuchnię pod pergolą

Podczas letnich upałów, gdy słupki termometrów szybują powyżej 30 stopni ostatnim miejscem, w którym chcemy spędzać czas jest kuchnia, a w niej rozgrzana do czerwoności kuchenka, parująca zawartość garnków i gorący piekarnik… I choć zawsze można skorzystać z usług cateringowych lub pójść do restauracji, może warto pomyśleć o własnej kuchni w plenerze.

Gotowanie w plenerze to przyjemność

Kuchnia na świeżym powietrzu to rozwiązanie bardzo popularne w ciepłych regionach, zwłaszcza na południu Europy i Stanów Zjednoczonych, jednak i w naszym klimacie zyskuje coraz więcej zwolenników. To naprawdę świetne rozwiązanie, które potrafi uciążliwe przygotowywanie posiłków zamienić w prawdziwą przyjemność. Kto z nas lubi spędzać pół dnia w kuchni, gotując obiad dla całej rodziny lub przygotowując kolację dla przyjaciół, podczas gdy za oknem świeci słońce, zieleni się nasz ogród, w którym beztrosko odpoczywa reszta domowników… Aranżując kuchnię na tarasie, możemy im towarzyszyć, godząc gotowanie z korzystaniem z uroków przebywania na świeżym powietrzu.

O czym pamiętać aranżując przestrzeń kuchenną w ogrodzie?

Deszcz nie stanie na przeszkodzie

Zapewnij swojej plenerowej kuchni odpowiednie zadaszenie, nie zaskoczy Cię wtedy nagła zmiana pogody, a niespodziewany deszcz nie stanie na przeszkodzie spotkaniu na świeżym powietrzu.

Idealną propozycją są lamelowe dachy, w które wyposażone są nasze pergole – jednym przyciskiem pilota zmieniasz pozycję obrotowych lameli, które skutecznie chronią Cię przed deszczem. Dach pergoli modelu Skye wyposażony jest dodatkowo w jeszcze jedną funkcję – można go całkowicie rozsuwać, swobodnie regulując dopływ światła do samej pergoli oraz pomieszczeń sąsiadujących z zadaszeniem.

Ochrona przed słońcem

Z pewnością nie należy do przyjemności gotowanie w pełnym słońcu… Oprócz ochrony przed deszczem ruchomy dach zapewni Tobie i Twoim potrawom bezpieczny cień w upalne dni. Pomogą w tym również boczne osłony – pionowe tekstylne ekrany Fixscreen (opuszczane z góry jak tradycyjne rolety) lub poziome panele Loggia, przesuwane w specjalnych prowadnicach.

Gotowanie po zmroku też jest możliwe

Musisz tylko pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Potrzebne będą dwa rodzaje światła – jasne nad strefą roboczą oraz nastrojowe nad stołem jadalnym. W zadaszeniach Pergoletty możesz wybierać między oświetleniem LED w tradycyjnej tonacji oraz kolorowym LED RGB. Możesz również swobodnie wybrać lokalizację źródeł światła – w lamelach dachowych, górnych elementach ramy lub kolumnach.

Zmywalne powierzchnie to podstawa

Gotując na tarasie, podobnie jak w tradycyjnej kuchni, nie unikniesz rozlewania, pryskania, kapania, czyli ogólnie rzecz ujmując, różnych form brudzenia… Koniecznie odpowiednio dobierz podłogę tarasu – płytki zewnętrzne lub łatwe do utrzymania w czystości deski tarasowe.

Wyposażenie

Ten element letniej kuchni zależeć będzie przede wszystkim od Twojego budżetu. Jeśli masz taką możliwość, doprowadź do kuchni wodę i zamontuj zlewozmywak. Zabezpiecz choć 1-2 szafki lub półki, na których znajdą miejsce podstawowe akcesoria kuchenne i zastawa stołowa, tak, abyś wszystko, co potrzebne do przygotowywania i serwowania potraw miał pod ręką. W przeciwnym razie, ustawiczne wędrówki do domowej kuchni skutecznie zniechęcą Cię do gotowania w plenerze.

To, na czym będziesz gotować, zależeć będzie oprócz finansów, od Twoich możliwości technicznych. Jeśli nie możesz zainstalować na stałe kuchenki, pomyśl np. o przenośnej płycie indukcyjnej, tradycyjnej, kempingowej kuchence gazowej na butle turystyczną lub po prostu przenośnym grillu.

Niezależnie od tego, w co wyposażysz swój plenerowy kuchenny kącik, przygotowywanie w nim posiłku w ciepłe, letnie popołudnie będzie czystą przyjemnością!